IKI KALBĖJIMO ĮSKAITOS LIKO:
10 klasė
12 klasė
ATLIK TESTĄ IR SUŽINOK, KURI POTEMĖ TAU TINKAMIAUSIA! PASIRINK KLASĘ:
PATARIMAI, KAIP PASIRUOŠTI KALBĖJIMO ĮSKAITAI:
Visa tiesa apie 12 klasės (VBE) kalbėjimo įskaitą ir potemių pasirinkimo tvarką

Sveiki, mieli Dvyliktokai,

artėjant egzaminų laikotarpiui iškyla daug klausimų dėl atsiskaitymų tvarkos. Šiais metais ypač daug pakeitimų sulaukė lietuvių kalbos viešojo kalbėjimo įskaitos egzaminas. Matant dabartinę situaciją, jog net patys mokytojai gerai nežino kaip mokiniai turi rinktis ir formuotis savo potemes, nutarėme plačiau aptarti, kaip gi yra iš tikrųjų su šių metų kalbėjimo įskaita.

Šių metu pagrindinis pakeitimas yra tas, jog dvyliktokai savo kalbėjimo potemes turi formuluotis patys. Nacionalinis egzaminų centras šių metų sausio 14 dieną pateikė pavyzdines temas, pagal kurias mokiniai gali formuluotis savo potemes. Tačiau šioje vietoje kyla labai daug klausimų, ar galima pasirinkti NEC pavyzdinę kalbėjimo temą ir kalbėti pagal ją, ar vis dėlto reikia ją koreguoti?

Klausimai ir atsakymai skubantiems:

Ar galima kalbėti pagal pavyzdinę NEC pateiktą temą?
Ar galima kalbėti pagal Potemes.lt suformuotą potemę?
Ar mokytojas gali uždrausti kalbėti norima tema?
Ar NEC gali atmesti potemę?
Ar mokytojas gali uždrausti rinktis potemę, panašią į klasės draugo/draugės?

Išsamesni atsakymai į šiuos klausimus pateikti šiame straipsnyje:

Kalbėti pagal pavyzdinę temą nieko nepakeitus negalima, nes jos yra per daug bendros. Moksleivis, pasirinkęs pavyzdinę NEC temą, turi ją sukonkretinti ir pasirinkti kitą, nei nurodytą skliaustuose, rašytoją.

Pasak NEC pateiktų rekomendacijų, potemė gali būti formuluojama tokiomis kryptimis:

  1. privalomų autorių kūriniai ir (arba) jų sąsajos su kontekstu;
  2. pagrindiniai reiškiniai ir idėjos;
  3. epochą reprezentuojančios asmenybės;
  4. kalbos ir žmogaus, kalbos ir visuomenės tematika.

Kaip pavyzdį galime paimti vieną NEC pavyzdinę temą ir suformuluoti ją į konkretesnę potemę.

NEC pavyzdinė tema: Kokį poveikį kultūrai ir visuomenei daro kryptingai veikianti asmenybė (Jonas Basanavičius ir kt.)?

Suformuota potemė pagal NEC temą:

39. Stipri ir kryptinga asmenybė yra raktas į tautos laisvę. Pateikite šią mintį patvirtinančių konkrečių pavyzdžių.
40. Kryptingai judanti asmenybė sugeba garsinti ne tik save, tačiau ir visą tautą. Pritarkite arba paneikite šiai nuomonei. Savo mintis pagrįskite pavyzdžiais.

 

Pats formulavimas neturint atitinkamų žinių gali tapti problematiškas, todėl prieš pradedant, reiktų atlikti praeitų ir užpraeitų metų potemių analizę, kad atrasti taisykles, pagal kurias galima formuotis nuosavą potemę, tačiau jei to neišeina padaryti, šioje vietoje pagelbės Potemes.lt suformuluotų potemių sąrašas, kuris parengtas remiantis NEC pavyzdinėmis temomis (visą sąrašą rasite paspaudę čia). Jei nuspręsite atsisiųsti kalbėjimo pavyzdį iš Potemes.lt tinklapio ir norite, jog Jūsų kalbėjimo potemė būtų unikali, patariame pasiredaguoti patį potemės pavadinimą pakeitus kelis žodžius, kad jis skirtųsi nuo Potemes.lt pateiktos potemės (esant poreikiui, Potemes.lt administracija padės pasikeisti pavadinimą, jog pats kalbėjimas atitiktų potemę).

Taip pat moksleiviai dažnai klausia, ar mokytojas gali uždrausti rinktis vienokią ar kitokią kalbėjimo potemę? Vienareikšmis atsakymas yra ne, nes mokytojas šiuo atveju yra tik patarėjas, kuris gali patarti ir pakonsultuoti, kad Jūs eitumėte teisinga linkme. NEC vykdymo aprašuose aiškiai parašyta, jog moksleivis gali suformuluoti savo temą. Ar tai būtų panaši tema į praeitų metų kalbėjimo potemes ar tai būtų Potemes.lt suformuluotos kalbėjimo potemės, niekas Jums negali uždrausti rinktis savo kalbėjimo temos!

Dar vienas gandas, jog NEC gali patvirtinti arba atmesti Jūsų sugalvotas potemes. Tai yra netiesa, nes potemės yra siunčiamos į egzaminų centrą tik tam, kad būtų užregistruota, pagal kokias potemes Jūs kalbėsite. Nusiųstos potemės yra nekeičiamos ir pagal jas Jūs turėsite šnekėti per kalbėjimo įskaitą.

Rinkitės tokią kalbėjimo temą, kuri leistų sukauptą informaciją besiruošiant kalbėjimo įskaitai panaudoti ir lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino rašto dalyje t.y. pagal pasirinktą kalbėjimo įskaitos temą galėsite rašyti ir savo rašinį egzamino metu. Nepamirškite, jog nuo šių metų tik JŪS sprendžiate pagal kokią potemę šnekėsite, Jūsų mokytojai Jūs gali tik pakonsultuoti ir patarti, kaip sukonkretinti pačią potemę, kad ji atitiktų reikalavimus.

Sėkmės per atsiskaitymus! Jei kils klausimų, rašykite į el. paštą: potemes.lt@gmail.com, mielai Jūs pakonsultuosime ir padėsime pasiruošti kalbėjimo įskaitai!

 

Jei kils sunkumų renkantis ir formuluojantis kalbėjimo potemę, patariame išspręsti Kalbejimai.lt paruoštą testą, kuris ir padės nustatyti, kuri potemė Jums yra tinkamiausia!

Spauskite čia ir išspręskite testą: 

P.S. Dalinkites šiuo straipsniu su savo klasės draugais, nes kuo mažiau neaiškumų, tuo mažiau streso, kuo mažiau streso, tuo geresni pažymiai!

Potemes.lt ir KalbejimoTemos.lt rašytojų komanda kalbėjimų rašime turi 6 metų patirtį, todėl galite drąsiai pasikliauti mumis. Prie kiekvieno kalbėjimo galėsite atsisiųsti kalbėjimo planą, informacinius šaltinius, pateiktis (skaidres), galimus egzaminavimo klausimus bei kalbėjimą įrašytą MP3 formatu. Juk nori būti pasiruošęs viskam, tiesa? 

 

potemes-.lt-ir-kalbejimotemos.lt

 

Užeik į Potemes.lt ir KalbejimoTemos.lt  ir atsisiųsk 10 (PUPP) ar 12 (VBE) klasės kalbėjimą su priedais per 5 minutes!

ATLIK TESTĄ IR SUŽINOK, KURI POTEMĖ TAU TINKAMIAUSIA! PASIRINK KLASĘ: